Email

10. listopadu 2009 v 23:17 | Ondřej
Taky vám chodí prázdné emaily? Mě ano. Občas na ně s radostí i klidem v duši odpovídám. Někdy to nejsou pěkná psaní, jindy s očekáváním malého dítěte otevírám složku a těším se, co si zase přečtu. Od ostatních očekávám přiměřenou odezvu. Snažím se ale nebýt nikdy vulgární. Mirek Dušín zanechal opravdouvou stopu v mé duši! Zatímco si Bohouš s Dlouhým Bidlem chodili do automatu pro cigarety, já jsem si četl a rozšiřoval tak slovní zásobu.

No tak! Tenhle deník nemůže být autobiografický, tak už to pochopte!

Kde vlastně je lidská pravda? Na tuto odpověď si najde odpověď každý sám, záleží na velikosti úhlu vašeho pohledu - zorného pole. Nadhled zde určitě také hraje svoji roli. Věc, která mne dokáže dovést k slzám (smíchu) je, že si někteří lidé myslejí, že existují jasně dané vzorce (stanovy) chování, které by měl každý člověk respektovat. Jednou z těch stanov možná také je, že o "určitých" věcech "se nemluví".

Cicero, Jan Hus, Michail Chodorovskij, Jaromír Jágr, Alexander Solženicyn. Říkáte si, co mají tito pánové společného? Spojuje je minimálně místo v mojí mysli. Zadruhé je to síla slova, se kterou všichni nějakým způsobem nakládali. Někteří dobře, jiní špatně, někteří ještě stále nakládají...

Je trapné psát prázdné články. Když nemá člověk co psát, psát by neměl. Když nemá člověk co řict, mluvit by také neměl? Měl, ale jen podle určených stanov. Za slova se dávají body a dle bodů pak prospíváte/neprospíváte v obecném povědomí. Na světě je jeden velký žebříček, který určuje kolik slov a jak často používáte - měří vám slovní zásobu. Vulgarismy ukládá do "černé skřínky" a eufemismy vám započítává jako dobrou karmu.

Zlo a dobro. Abstraktní pojmy. Co je pro koho zlo a co je pro někoho jiného dobro? Pro každého znamenají tato slova něco jiného. Pro někoho je peklo například jenom směšným výjevem z pohádky, kde figuruje několik červených vousatých poloskřetů s ocasem, kteří topí pod kotlem, ve kterém stejně vaří jenom zeleninu. Viděli jste princeznu ze mlejna? Mě budou výjevy z ní strašit ještě hodně dlouho. Melodii, která se filmem táhne, si moje chuťové buňky spojily s koprovou omáčkou, koprem a svíčkovou (což je mimochodem nejvyšší stupeň pohrdání).

Pro někoho jiného znamená dobro konat dobro ve volném čase. V jídelně jsem nedávno potkal dvojici pánů. Jeden vedl druhého za ruku, protože měl zrakové postižení. Pomáhal mu se vším - vzít si příbory, tác, vyzvednou oběd, usednout, objednat si oběd na příští den atd. Tomu člověku jsem vnitřně hluboce smekl. Jaké bylo pak překvapení, když jsem šel po chodníku ulicí od jídelny a zmíněné duo mě předjelo. Ano, předjelo. Zdravý z dvojice se rozhodl, že svému druhovi o to víc zpříjemní život, když obstará kolo pro dva a budou na něm společně cestovat. Tomu se říká obětování. Je hodně takových lidí mezi námi. Ale daleko méně těch, kteří si na ně najdou čas.

Dnešní společnost je svým způsobem krutá. Projevuje se to i ve vztahu k handicapovaným lidem - jsou jakoby schovávání, deportování z našich očí do ústavů a léčeben místo integrace.

Je dobro a zlo. Záleží na vás co si vyberete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eli26 Eli26 | Web | 10. listopadu 2009 v 23:27 | Reagovat

aojky zvýšila jsem ti návštěvnost o jednoho človíčka a o jeden komentík to je co tak prosím udělej to samé i ty a zvyš mi prosím návštěvnost o jednoho človíčka

P.S. krásný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama