Ticho

10. listopadu 2009 v 22:50 | Ondřej
Chci říct, že ticho je fakt důležitej element k soustředění i jinak. Někdy na konci dne mám pocit, že si mysl potřebuje odpočinou. Myšlenky se hrotěj jedna přes druhou, mysl je jak splašenej mustang. Tohle přirovnání jsem si někde přečetl a přijde mi docela trefný. Je víc způsobů, jak si uchovat klid mysli nebo ho navodit. Na každý z nich potřebujete klid.

Klid je v lese u potoka. Člověk si sedne do trávy a poslouchá. Člověk z města je ale moc zatíženej hlukem, a tak moc dlouho sedět nevydrží. Je jako u vytržení - každou chvílli podvědomě očekává auto vyjíždějící zpoza stromu nebo tón esemesky. Ve korunách stromů hopsají zrzavé veverky - jsme nízko, ty černé by sem zabloudily jenom vzácně. Četl jsem, že do Krkonoš se vrátil Rys Ostrovid. Pokud by tomu tak skutečně bylo, byla by to dobrá zpráva.

Dostává mě síla tý obrovský masy, na který leží naše civilizace. Někdy mi přijde, jako by se všechno odvíjelo jenom od toho. Miliardy let vývoje, evoluce, vývoj společnosti, vývoj rostlinstva, formování Země jako tělesa - to všechno si vzalo svůj díl v mnohasettisícileté skládance a přesto je jen nepatrným zlomkem.

Zkoumat planetu je záslužný čin. Jednodušší je to směrem nahoru. Směrem dolů vás nečeká nic než peklo a zvyšující se teplota; zeptejte se horníků. Nejhlubší vrt, jaký se člověku podařilo vyvrtat sahal do hloubky dvanáct kilometrů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama